Ikšķiles novadā iespējams šķirot arī BIO atkritumus

bio atkritumi

Kopš 1. oktobra vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” Ikšķiles novada iedzīvotājiem piedāvā iespēju šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus. Tas iedzīvotājiem ļauj ne vien samazināt izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu, bet arī iesaistīties vides ilgtspējas politikas īstenošanā, gādājot par to, lai bioloģiski noārdāmie atkritumi var pārtapt vērtīgā kompostā vai biogāzē elektrības ražošanai.

Bioloģiski noārdāmi atkritumi ir sadalāmi trīs lielos blokos. Pirmā sadaļa ir sausas pārtikas paliekas – bojāti augļi un dārzeņi, to mizas un serdes, maizes izstrādājumi, siers, biezpiens, termiski apstrādāti gaļas produkt, piemēram, desas un citas līdzīgas pārtikas produktu atliekas. Otrā sadaļa ir dārza atkritumi – nopļauta zāle, koku zarošanā nogrieztie zari, lapas, mulča, augu saknes un nokaltušie stādi. Savukārt trešā lielā sadaļa ir sadzīvē radušies bioloģiski noārdāmi atkritumi, pie kuriem pieskaitāmi tējas un kafijas biezumi, slapjš vai netīrs iepakojuma papīrs, kā arī izlietot papīra virtuves dvieļi un salvetes.

Visus šos atkritumus nav vēlams mest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā – daudz vērtīgāk tos ir savākt atsevišķi, dodot iespēju bioloģiskajiem atkritumiem pārtapt vērtīgā kompostā vai biogāzē elektrības ražošanai. Šķirojot atkritumus, Jums ir iespēja samazināt sadzīves atkritumu apjomu, attiecīgi samazināt maksu par atkritumu apsaimniekošanu.

Ikšķiles novada iedzīvotājiem vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” piedāvā ērtu risinājumu, kā atsevišķi vākt bioloģiski noārdāmos atkritumus.

BIO konteinera uzstādīšana. Ikšķiles novada iedzīvotājiem tiek piedāvāta iespēja papildus sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma līgumam noslēgt BIO atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma līgumu, saskaņā ar kuru bioloģiski noārdāmo atkritumu uzkrāšana tiek veikta speciālos plastmasas konteineros.

Privātmāju iedzīvotājiem tiek piedāvāti brūnas krāsas BIO konteineri ar 0.24 m3 tilpumu, savukārt juridiskām personām ir pieejami gan 0.24 m3, gan arī 0.66 m3 tilpuma konteineri brūnā krāsā vai individuālā risinājumā.

BIO konteineru izvešana notiek līguma norādītajā grafikā vai pēc klienta pieteikuma. Cena par BIO konteinera apsaimniekošanu ir 12.39 EUR/m3 ieskaitot PVN.

BIO konteinera izvēles gadījumā, klients ir atbildīgs par atkritumu saturu, lai sašķirotie atkritumi būtu sausi un atbilstu bioloģiski noārdāmo atkritumu aprakstam.

Ja konteinerā tiek ievietoti  nešķirotie sadzīves atkritumi – tostarp plastmasas maisiņi, iepakojums, stikls vai šķidri slapji pārtikas atkritumi – piemēram, zupas, kompoti, ievārījumi un tamlīdzīgi, tie zaudē BIO atkritumu statusu un tiek izvesti kā nešķiroti sadzīves atkritumi atbilstoši noteiktajam sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifam – 14.13 EUR/m3 ieskaitot PVN.

BIO konteinerā drīkst ievietot

BIO konteinerā nedrīkst ievietot

Virtuves atkritumus un ēdiena paliekas: dārzeņus un augļus (mizas, serdes), olu čaumalas, tējas un kafijas biezumus, u.c. ēdiena pārpalikumus bez iepakojuma.

 

Dzīvojamo telpu atkritumus: novītušus grieztos ziedus, koksnes pelnus, izlietotas papīra salvetes.

 

Dārza atkritumus: nezāles, augus, augu saknes, nopļautu zāle, augļus, koku lapas, zarus (līdz 5cm diametrā), mulču.

 

Nolietotus svētku atribūtus: Ziemassvētku eglītes (līdz 70cm diametrā bez plastmasas poda), iespēju robežās atbrīvojot egļu sakni no zemes.

Adventes vainagus (bez rotājumiem), Jāņu vainagus, Līgo zāles u.tml.

Noteiktas ēdiena paliekas: svaigas gaļas un zivju atlikumus (kaulus un asakas), pārtikas eļļu, šķidrumus (zupas, dārzeņu marinādes, ievārījumus, kompotus u.tml. šķidrie atkritumi).

 

Sadzīves atkritumus: autiņbiksītes (tostarp bioloģiskās autiņbiksītes), higiēnas lietas, cigarešu izsmēķus, medikamentus, žurnālus un avīzes, jebkādu olu iepakojumu, vienreizējos papīra traukus, dzērienu iepakojumus (t.sk. tetrapakas, skārda bundžas un PET pudeles) un grila ogles.

Dzīvnieku atkritumus: dzīvnieku izkārnījumus un pakaišus, mirušus dzīvniekus un putnus.

Būvgružus: zemi, smilti, akmeņus;

Medicīnas un bīstamos atkritumus: tabletes, šļirces, baterijas, akumulatorus, nolietotas automašīnu riepas u.tml.

 

Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” informē, ka papildus sauso bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumam, Ikšķiles novadā juridiskām personām ir pieejams arī šķidrās pārtikas atkritumu apsaimniekošana pakalpojums. Tas cita starā paredz izvest arī 3. kategorijas, jeb dzīvnieku izcelsmes atkritumus - jēlu gaļu, zivis un tamlīdzīgus atkritumus no kafejnīcām, restorāniem un citiem ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem. Šajā gadījumā klientam pēc izvēles tiek uzstādīts konteiners vai muca, kas tiek izvesta apmaiņas ceļā.

Vairāk informācijas par piedāvājumu Ikšķiles novada iedzīvotājiem un  bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma cenrādi var skatīt „Clean R” tīmekļvietnē www.cleanr.lv. Atbildes uz neskaidriem jautājumiem, kā arī pieteikt pakalpojumu iespējams, sazinoties ar “Clean R” klientu apkalpošanas centru, zvanot pa tālruni 67111001 vai rakstot uz kc@cleanr.lv.

Ātrāks un operatīvāks līgumu slēgšanas process notiek, ja klients izvēlas līgumu parakstīt ar drošu elektronisko parakstu. Izvēloties pasta pakalpojumus, jāatceras, ka tas var aizņemt vairākas dienas, jo līgums (divos eksemplāros) tiks izsūtīts klientam pa pastu, tas jāparaksta un pēc tam viens no eksemplāriem jānosūta atpakaļ "Clean R".