Elvīras Langmanes runa Valsts prezidenta runas konkursam par tēmu "Mūsdienu varonības tēli Latvijā"

runa

 Ik gadu Valsts prezidenta kanceleja rīko Latvijas dzimšanas dienai veltītu Valsts prezidenta runas konkursu skolēniem. Šī gada tēma “Mūsdienu varonības tēli Latvijā”. Jau vairākus gadus konkursā piedalās arī Ikšķiles vidusskolas skolēni. Šogad uz Rīgas pili audiencē pie Valsts prezidenta Egila Levita tika uzaicināta 10.kl. skolniece Elvīra Langmane. Lai viņas sagatavotā runa ir apsveikums visiem iksķiliešiem Latvijas 101. dzimšanas dienā!

Esiet sveicināti, Latvijas iedzīvotāji!
   Mūsu valsts šodien svin savu simt pirmo dzimšanas dienu. Šodien tā ir brīva un neatkarīga valsts. Cauri vēstures līkločiem Latvija ir bijusi iekārota un ne vienu reizi vien pakļauta citai varai. Vairāki kari ir gājuši pāri mūsu valstij, un tā ir bijusi spiesta liekt galvu un paklausīt citas varas spēkiem. Daudzi varoņi ir cīnījušies pret ienaidniekiem, lai mūsu zeme un tauta atkal būtu brīva. Mēs varam būt laimīgi un pateicīgi mūsu senčiem, ka spējam dzīvot brīvā un neatkarīgā zemē.
 Globalizācijas ietekmē ir mainījies priekšstats par varonību, ir mainījusies izpratne par patriotismu. Varonība spēj pastāvēt noteiktā vērtību sistēmā. Varonim ir jābūt gatavam aizstāvēt savu valsti. Iet bojā, aizstāvot tās ideālus. Mūsdienās reti kurš vairs ir gatavs brīvprātīgi stāties karavīros. Jaunajai paaudzei ir mainījušās vērtības -  kara varonība un savas zemes fiziska aizstāvēšana ir grūti saprotama. Mūsdienu dzīves modelī valda informācijas pārbagātība. Fizisko karalauku arvien vairāk aizstāj karš elektroniskā vidē – datu ieguve, informācijas interpretēšana un izplatīšana zibens ātrumā. Tie ir mūsdienu jaunie ieroči. Varonis klasiskā izpratnē vairs nav iespējams.
Kādam ir jābūt mūsdienu Lāčplēsim, kas drosmīgi stāsies pretī jaunajam ienaidniekam? Tam ir jābūt gudram, erudītam, cieņas pilnam pret savu valsti un tās iedzīvotājiem. Tam ir jābūt savas valsts tradīciju un kultūras zinātājam. Tam ir jābūt ar labu izglītību, asu prātu un apveltītam ar drosmi.
Katrs no Jums var būt savas valsts varonis. Es aicinu latviešus neaizmirst savas valsts vēsturi, tās nemitīgās cīņas par neatkarību. Turpināt būt par savas zemes, tās tautas un kultūras patriotiem. Nodot to nākamajām paaudzēm!
Es aicinu visus Latvijas jauniešus apgūt jaunas prasmes, asināt prātu un aizdomāties par mūsu Latvijas nākotni! Jūs esat vajadzīgi mūsu valstij! Tikai no Jums ir atkarīga šīs zemes nākotne, brīvība un izaugsme!
Esiet visi varoņi savai valstij! Esiet lepni par savu valsti, kultūru, tās valodu, jo nekur citur pasaulē nav tādas valsts kā Latvija!
 
                                          Daudz laimes, Latvija!
 

runa

runa

runa