Vārda dienu svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

ikskile fbikskile twitterikskile youtube  lv en ru

1863eb918da56356c85cafd392eb74c7

Interešu klubs „GREEN HORSE” jaunieši trenējas pie britu jātnieku izlases trenera, sporta zinātnieka un jātnieka Russell Guire

Interešu kluba „Green Horse” jātnieki šogad demonstrē labu un kvalitatīvu sportu, ieņemot ļoti labas vietas „Latvijas Jātnieku federācijas” rīkotajās sacensībās. Jāšanas sports ir nepārtraukta pilnveidošanās gan jātniekam, gan arī zirgam. „Green Horse” ir progresīvi un atraktīvi domājošs klubs. Mēs cenšamies paplašināt mūsu biedru redzes lauku un iegūt unikālu pieredzi, kas varētu uzlabot sniegumu.

Šā gada 15,16,17.augustā JK “Erceni” stallī notika treniņi pie viena no britu jātnieku izlases treneriem, sporta zinātnieka un jātnieka Russell Guire. No „Green Horse” kluba apmācībā piedalījās Anda Cukermane ar zirgu Rafaels un Arta Celma ar zirgu Rolls Royce.

Individuāla treniņa laikā jātniekam tiek izsniegts speciāls apģērbs (pieguloša jaka) ar audumā iestrādātām kontrastējošām svītrām/līnijām, kas palīdz saskatīt uzsēdes nepilnības. Filmēšanā tiek izmantota speciāla kamera, kas piemērota palēninātas kustības analizēšanai, kā arī video apstrādē tiek pielietota Quintic programmatūra, kas specifiski radīta biomehāniskajai analīzei. Nodarbības laikā Rasels kopā ar jātnieku apskata palēninātu video un konstatē uzsēdes un vadības kļūdas. Tālākajā treniņa gaitā viņš palīdz šīs kļūdas izlabot, un jātnieks tiek atkārtoti filmēts. Treniņa beigās tiek apskatīts jaunais video un novērtētas izmaiņas. Rasels sniedz arī padomu turpmākai attīstībai, individuāli iesakot dažādus vingrinājumus uzsēdes nostiprināšanai.

Kāpēc nepieciešama uzsēdes analizēšana?

Laba uzsēde zirgā ir svarīga vairāku iemeslu dēļ - pareizi sēžot, jātnieks ir ne tikai spējīgs stabili turēties zirgā, bet arī efektīvi sajust zirgu un komunicēt ar to, tādejādi netraucējot tam kustēties. Rezultātā jātnieks vairs nav zirgam nasta, bet gan kļūst par palīgu kustību brīvības un atlētisma uzlabošanā.

 Tomēr, bez pareizas uzsēdes šie ieguvumi tiek lielā mērā zaudēti, jo zirgs nespēj pareizi atsaukties jātnieka prasībām un efektīvi kustēties, kas ne reti tiek tulkots kā dzīvnieka nepaklausība. Bieži vien šīs uzsēdes problēmas ir šķietami nelielas un jau ir kļuvušas par jātnieka ieradumu, līdz ar to vairākumā gadījumu paliek nepamanītas gan hobija, gan profesionālu jātnieku vidū. Nelabojot šīs kļūdas, rodas ķēdes reakcija -  zirgam ilgtermiņā esot nepareizi noslogotam, var rasties muskuļu disbalanss, kā arī palielinās traumu risks.

Biomehāniskās analīzes pielietošana jātnieku sportā

 Biomehāniskā kustību analīze līdz šim sekmīgi izmantota dažādos citos sporta veidos, sportiskā snieguma uzlabošanai (piem., teniss, peldēšana, u.c.) un ir pielāgota arī jātnieku sporta vajadzībām jau gandrīz 10 gadus.

Rasels Gvairs (Russell Guire) pirms 7 gadiem ir dibinājis savu uzņēmumuu Centaur Biomechanics, kas nodarbojas ar zirga gaitu un jātnieka uzsēdes biomehānisko analīzi. Centaur Biomechanics pakalpojumus izmanto visu līmeņu jātnieki - no amatieriem līdz augsta līmeņa sportistiem, ieskaitot Lielbritānijas olimpisko komandu.

Par semināra vadītāju Russell Guire

 Rasels ir sporta zinātnieks no Lielbritānijas, kas specializējies zirgu un cilvēku kustību biomehānikā. Karjeras sākumā strādājis pie tādiem jātniekiem kā Dī Lamparde (Di Lampard) un Tims Stokdeils (Tim Stockdale), kā arī trenējies Vācijā konkūrā Grand Prix līmenī. Pirms Centaur Biomechanics dibināšanas Rasels vadījis arī zirgu rehabilitācijas centru, un tic preventīviem pasākumiem zirgu veselības saglabāšanā: “Es uzskatu, ka no traumām daudzos gadījumos iespējams izvairīties, saprotot kustību biomehāniku un tādejādi pārliecinoties, lai uz zirga netiktu radīts nevajadzīgs spiediens”. Rasels šo metodi aktīvi pielieto ne tikai dzimtajā Lielbritānijā, bet ceļo pa visu pasauli vadot ne tikai uzsēdes analīzes seminārus, bet arī lasot lekcijas un uzstājoties ar šo tēmu saistītās konferencēs un organizējot kursus un treniņnometnes.

Interešu klubs „Green Horse” pateicas JK “Erceni” komandai par ļoti labi noorganizētu apmācības semināru, īpaši Ilzei un Raivo Saļmiem. Kā arī Sabīnei Saļmai par mūsu meiteņu atbalstu. Liels paldies mūsu trenerim Russell Guire par izpratni, ieteikumiem un padomiem turpmākai attīstībai.

Mums var sekot līdzi www.greenhorse.lv un facebook Interešu klubs "GREEN HORSE" .

1 4

3 2

 
 
 

Sporta aktualitātes

Jaunākās foto galerijas