Vārda dienu svin: Velta, Velda

ikskile fbikskile twitterikskile youtube  lv en ru

1863eb918da56356c85cafd392eb74c7

Talkojam Kābeļu kalnā

IMG 1010

 

Ikšķilē novembra sākumā tika organizētas vairākas talkas, ar mērķi sakopt vienu no Ikšķiles lielākajām bagātībām- līvu uzkalniņu kapulauku Kābeļu kalnā. Talkās tika atbrīvota kalna teritorija no liela daudzuma sadzīves atkritumu un krūmiem.

Spilgtu un savdabīgu uzplaukumu lībiešu kultūra piedzīvoja 10.–13. gadsimtā. Daugavas krastos lībiešu pieminekļi zināmi no Aizkraukles līdz upes grīvai, bet liels to skaits ir gājis bojā līdz ar Rīgas HES uzcelšanu 20. gs. 70. gados. Spēkstacijas ūdenskrātuvē pazuduši 13 kapulauki, 1 pilskalns, 7 ciemu vietas, 2 viduslaiku baznīcas un kapsētas. Līdz mūsu dienām ir saglabājušies tikai divi līvu uzkalniņu kapulauki: Ogresgala Lielpečos un Ikšķiles Kābelēs. Ogresgala Lielpečos redzams ap 14 uzkalniņu un plašāki pētījumi tur nav veikti. Savukārt Ikšķiles Kābeļu kapulaukā ir saglabājies 81 uzkalniņš. Ikšķiles novada teritorijā, tikai 3km attālumā no Ikšķiles centra, atrodas unikāla vērtība.               

IMG 1003IMG 1008      

IMG 1038 LargeIMG 1033 Large 

IMG 1043 LargeIMG 1044 Large                      

IMG 1005 LargeIMG 1012 Large                           

IMG 1022 LargeIMG 1045 Large     

Mūsdienās Kābeļu kalns bija aizaudzis ar krūmiem, piemēslots ar sadzīves atkritumiem un ugunskura vietām. Senkapu teritorija arī tikusi vairākkārt postīta no mantraču puses, kuri īpaši iecienījuši arī citus Ikšķiles novada arheoloģiskos pieminekļus. Acīmredzot nekārtība piesaista nekārtību, tāpēc tika nolemts organizēt talku, kas pārtrauktu šo iznīcinošo ķēdīti.             

6. novembrī 30 NBS Militārās policijas karavīri vairāku stundu garumā atbrīvoja lielāko teritorijas daļu no krūmiem un atkritumiem. Nākamajā dienā talka turpinājās, bet talcinieku skaits diemžēl bija mazs, tāpēc visus plānotos darbus neizdevās pabeigt.

Īpaša pateicību vēlos ir izteikt Kābeļu māju saimniekiem, kuri vienmēr ir centušies rūpēties par šo teritoriju un aktīvi piedalījās talkās.

Pateicība jāizsaka arī “Ikšķiles māja” darbiniekiem un visiem talciniekiem, kuri paveica neticamu darbu divu dienu laikā.

Tuvākajā nākotnē organizēsim vēl citas talkas un pasākumus, ļaujot izcelt šīs vietas īpašo unikalitāti.  Lai šī kļūst par mūsu spēka vietu!

Kaspars Špēlis, Kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs

    

 
 
 

Novada attīstības aktualitātes

Jaunākās foto galerijas