Vārda dienu svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

ikskile fbikskile twitterikskile youtube  lv en ru

1863eb918da56356c85cafd392eb74c7

Iznākusi Arvīda Priednieka atmiņu grāmata “Bērnība aiz Urāliem” par astoņiem Sibīrijas izsūtījumā pavadītajiem gadiem

Ar Ikšķiles novada pašvaldības finansiālu atbalstu Latvijas valsts svētku priekšvakarā ir iznākusi Arvīda Priednieka grāmata “Bērnība aiz Urāliem”, kurā autors ir apkopojis atmiņas par bērnībā piedzīvoto Sibīrijā, uz kurieni padomju vara to izsūtīja kopā ar māti un diviem brāļiem. Latvijas simtgades svinību ietvaros 5. novembrī pl. 12.00 Ikšķiles tautas namā Lībiešu ielā 2 notiks grāmatas prezentācija un tikšanās ar autoru.

Ir 1949. gada 25. marts. Līdz ar vēl 19 ģimenēm no Cēsu apriņķa Ogres pagasta (pēc pašreizējā administratīvā iedalījuma – Ogres novada Mazozolu pagasta) uz Sibīriju tiek izsūtīta Priednieku ģimene: māte ar trim maziem bērniem. Un nepilnus septiņus gadus vecam zēnam sākas ceļojums, kura dramatismu viņš vēl pilnībā neizprot, bet nolasa balsīs, sejās, skatienos. To, ka pēc astoņiem gadiem ceļš tomēr vedīs atkal mājup, mazais Arvīds tobrīd vēl nezin.

Atmiņas par šo dzīves laikposmu grāmatas autors nes sevī visu dzīvi, līdz bērna acīm redzētais tiek izklāstīts septiņdesmit četrus gadus veca vīra vārdiem. Pats autors Arvīds Priednieks saka: “Šis ir stāsts par bērna redzēto un pārdzīvoto, pieaugušo sarunās noklausīto un iegaumēto vienā no liktenīgākajiem un drūmākajiem latviešu tautas vēstures posmiem pagājušā gadsimta vidū. Nepretendējot uz absolūtu precizitāti, jo bērna skatījumā daudzas lietas varēja tikt saprastas savādāk, fakti ir interpretēti atbilstoši tā vecuma pieredzei. Šis stāstījums ir kārtējais apliecinājums tam, ka bērnības laiks cilvēka dzīvē ir visskaistākais. Tāds tas saglabājas atmiņā visu mūžu, lai gan piedzīvots trūkums, grūtības, nepelnīti un sāpīgi pāridarījumi.”

Grāmatā raitā valodā un ar veselīga humora piedevu A. Priednieks sniedz pārsteidzoši daudz detaļu un faktu par latviešu dzīvi Sibīrijas izsūtījumā: par sādžas sadzīvi un brīžiem visnotaļ pārsteidzošām tradīcijām, par to, kā, izrauti no savas vides un ar minimāliem resursiem izdzīvošanai, latvieši ar laiku sākuši dzīvot pat labāk par vietējiem sibīriešiem savu zināšanu, prasmju un darba tikuma dēļ, par izsūtīto attiecībām ar vietējiem iedzīvotājiem un savā starpā, par darbu kolhozā un skolas gaitām, par puiku darbiem un nedarbiem. Nenovērtējams informācijas avots ir arī grāmatā iekļautie Veltas (Veras) Pļaviņas, A. Priednieka sievasmātes, no izsūtījuma uz Latviju sūtīto vēstuļu fragmenti.

Indulis Trapiņš, Ikšķiles domes priekšsēdētājs: “ Ikšķilieša Arvīda Priednieka grāmata “Bērnība aiz Urāliem” ir kā atgādinājums mūsdienu sabiedrībai par padomju varas izvērstajām represijām pret latviešu tautu. Tajā atainots tas sāpju ceļš, kuru bija spiesti iet tūkstošiem nevainīgu cilvēku. Novērtējot Priednieka kunga nozīmīgo ieguldījumu vēstures apzināšanā, Ikšķiles novada pašvaldība atbalstīja grāmatas izdošanu, lai tā  kalpotu nākamajām paaudzēm kā spilgta laikmeta liecība.”

Priednieka atmiņas ir vēl viens mozaīkas gabaliņš latviešu tautas vēsturisko notikumu kopainā. Ar aculiecinieka izpratni un emocionālo izteiksmi izklāstītam, šim stāstījumam ir sava paliekoša dokumentāla vērtība ne tikai dzimtas arhīvā, bet, gribētos cerēt, arī kopējā latviešu tautas vēstures liecību krājumā.

Papildu informācija:
Ilva Priedniece

Mob. tālr. 29460318

e-pasts: ilva.priedniece@gmail.com

 

Afisa BernibaAizUraliem A3

 

 
 
 

Kultūras aktualitātes

Video galerijas

Novada svētki Ikšķilē