Vārda dienu svin: Alnis, Andulis

ikskile fbikskile twitterikskile youtube  lv en ru

1863eb918da56356c85cafd392eb74c7

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa 2017 arī Ikšķilē

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa no 13. līdz 19.novembrim jau divdesmito reizi apvienos gan Ziemeļvalstu gan Baltijas valstu bibliotēkas, skolas un biedrības. Šogad izvēlētais vadmotīvs ir Salas Ziemeļvalstis.

Ziemeļvalstu reģionā ir ļoti daudz salu – gan tūkstošiem nelielu saliņu, kas atrodas gar Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas piekrasti, gan lielās salas -  Grenlande, Islande, Fēru salas un Ālandu salas. Tādēļ nav brīnums, ka salas ir kļuvušas par populāru motīvu gan Ziemeļvalstu vizuālajā mākslā, gan tautas mutvārdu tradīcijās, gan Ziemeļvalstu literatūrā.

Ūdeņu ieskautās salas un tās iedzīvotāju ikdiena veido mikrokosmu, kas Ziemeļvalstu rakstniekus un dzejniekus iedvesmo aizraujošiem stāstiem. Salinieki bieži tiek raksturoti kā īpaši spēcīgi un neatkarīgi ļaudis. Salām tiek piedēvēts arī duāls raksturs – no vienas puses tā ir droša un stabilā vide, kurā pilsētnieki ilgojas atgriezties brīvdienās, lai baudītu dabu, bet no otras puses tā ir izolēta vieta, ar ierobežotām pārvietošanās un saziņas iespējām. Salām ir noslēpumainais raksturs, kas ne tikai veido Ziemeļvalstu literatūras pamatu, bet arī stimulē fantāziju un metaforisko domāšanu.

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas laikā lasīsim literatūru, kur sala atspoguļota gan kā ģeogrāfisks lielums, gan kā simbolisks lielums, kas ataino piederību un izolāciju. Tā kā šis gads ir zīmīgs ar to, ka Somija svin savu simtgadi, tieši somu literatūrai ir īpaša vieta Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas lasījumos. Šogad izvēlēta Mauri Kunnas (Mauri Kunnas) grāmata “Bagātību sala”, kuras pamatā ir Roberta Lūisa Stīvensona klasiskais pirātu stāsts. Marias Turtšaminovas (Maria Turtschaninoff) fantāzijas romāns "Maresi" stāsta par mazu salu Menosu, kas ir salas iedzīvotāju patvērumus. Ullas-Lēnas Lundbergas (Ulla-Lena Lundberga) romāns “Ledus” stāsta par jaunu mācītāja ģimeni, kas pārceļas uz Ālandu salām. Grāmata atspoguļo īpašo salas dzīves noskaņas, saskarsmi ar saliniekiem un skarbos dabas apstākļus. 

gramata.jpgArī Ikšķiles novada Centrālās bibliotēkas kolektīvs iesaistās un iesaista bibliotēkas apmeklētājus Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas lasījumos. Bērnu literatūras nodaļas lasītāji lasīs fragmentus no Marijas Turtšaminovas fantāzijas romāna ”Marēsi”, piedalīsies viktorīnā “Cik labi tu pazīsti Ziemeļvalstis?”.


Marija Reizniece, Ikšķiles novada Centrālās bibliotēkas bibliotekāre

 
 
 

Jaunākās foto galerijas