Vārda dienu svin: Gaisma, Auseklis

ikskile fbikskile twitterikskile youtube  lv en ru

1863eb918da56356c85cafd392eb74c7

Eiropas kultūras mantojuma dienas Ikšķiles novadā

 

Ik gadu septembra sākumā norisinās Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi. Šogad Ikšķiles novadā bija divi īpaši notikumi, kas bija veltīti Latvijas kultūras mantojumam. Pasākumu mērķis bija tuvināt cilvēkus kultūras vērtībām, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursa ilgtspējīgu attīstību.

Šogad aprit tieši simts gadi kopš nozīmīgiem 1. Pasaules kara notikumiem Latvijas teritorijā, kas norisinājās galvenokārt Ikšķiles novadā. Tie bija būtiski pavērsiena punkti ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas un Krievijas vēsturē. Rīgas operācija bija Vācijas armijas uzbrukums Rīgas pilsētai, kur kaujās pie Mazās Juglas upes pamatā cīnījās latviešu strēlnieki un Vācijas armijas karavīri. Abas karojošās puses cieta milzīgus zaudējumus. Vairāki tūkstoši karavīri krita kaujās, nokļuva gūstā vai pazuda bez vēsts. Karadarbības rezultātā tika iznīcināti daudzas kultūras vērtības.

Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Kultūras mantojuma centrs “Tīnūžu muiža” kopā ar Daugavas muzeju 9. septembrī organizēja auto orientēšanās sacensības vēsturisko kauju vietās. Pasākumā piedalījās aptuveni 70 dalībnieki, kuru mērķis bija atrast 20 dažādus punktus, kas bija izvietoti Ikšķiles un Salaspils novadu teritorijās. Katrā punktā bija kāds uzdevums, kas bija jāveic, lai tā varētu pretendēt uz vērtīgāk balvām. Kopumā katra komanda veica vairāk kā 100 kilometru garu maršrutu galvenokārt pa Ikšķiles novada teritoriju. Pasākums Valsts kultūrkapitāla fonda konkursā ieguva 300 euro un šī nauda tiks izmantota izglītojošas filmas uzņemšanā.

Savukārt, 10. septembrī bija iespēja doties ekskursijā pa vienu no Ikšķiles novada lielākajām kultūras vērtībām- Kābeļu kalnu. Kābeļu kalns ir līvu uzkalniņu kapulauks, kurš ir saglabājies līdz mūsdienām. Latvijā ir tikai divi šāda apmēra līvu uzkalniņu kapulauki. Pēdējos gados šeit ir bijušas daudzas talkas, kuru laikā ir tikuši izvesti gan atkritumi, gan attīrīta teritorija no liekā apauguma. Šī vieta ir cietusi gan no 1. Pasaules kara, Rīgas HES nesaudzīgajiem būvdarbiem, gan apbedījuma vietu izlaupītājiem. Piesaistot sabiedrības uzmanību, informējot un iesaistot to dažādās talkās mēs neļaujam pazust Latvijas kultūras bagātībai.

1.Pasaules kara kauju vietas pie Mazās Juglas upes un Ikšķiles Kābeļu kalns ir ticis iekļauts izdevumā “Eiropas kultūras mantojuma dienas 2017”. Šajā vērtīgajā izdevumā ir apkopotas tās vietas, kas ir iekļautas 2017. gada izdevumā. Materiāls ir pieejams latviešu un angļu valodā.

Kaspars Špēlis
Kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs

Foto autors: K. Špēlis un J. Smildziņš

 

 

 

 

 

  

Pielikumi:
Download this file (Kābeles.pdf)Plakāts[ ]
Download this file (Starp diviem krastiem--.pdf)Sacensību rezultāti[ ]
 
 
 

Aktualitātes

Bezmaksas apmeklējums bērnu izklaides centrā „Džungļu parks”

11-12-2017

Tuvojoties brīnumu apvītajiem un sirds siltuma pilnajiem Ziemassvētkie, bērnu izklaides centrs „Džungļu parks” 20. decembrī no pulksten 11.00-19.00 piedāvā bez maksas izrotaļāties un atpūsties maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Lai bez maksas apmeklētu „Džungļu parku”, jāuzrāda maznodrošinātas vai trūcīgas ģimenes statusa izziņa un jāapmeklē centrs pilngadīgas personas pavadībā, kas parakstās par drošības noteikumu ievērošanu un bērnu...

Lasīt vairāk

Teātra sporta turnīrs Iecavas vidusskolā

11-12-2017

  Kā ik gadu, Adventa laikā Iecavas vidusskolā tiek organizēts sadraudzības turnīrs, kurā neiztrūkstošas ir Ikšķiles vidusskolas komandas. Šogad jāuzteic jaunā maiņa – 5.a klases komanda, kuras dalībnieces, vēl būdamas ceturtklasnieces, sāka izmēģināt darboties improvizācijā, turklāt rezultāts izrādījās veiksmīgs. Šobrīd meitenes ir gatavas piedalīties arī nopietnākos turnīros. 

Lasīt vairāk

Zentu Mauriņu (1897 - 1978), rakstnieci, zinātnieci atceroties

11-12-2017

Ikšķiles novada Centrālās bibliotēkas abonementā var iepazīties ar grāmatu izstādi veltītu Zentas Mauriņas atcerei.

Lasīt vairāk

Aizvadīts jauniešu vokālā ansambļa "Vivo" un draugu koncerts

11-12-2017

  Svētdien Tīnūžu tautas namā noticis jauniešu vokālā ansambļa un draugu Adventa laika koncerts. Koncertā ansambļa "Vivo" sniegumu kuplināja koris "Stradiņi". Koncerta ievaddaļā "Vivo" izpildīja savas mīļākās dziesmas, kam sekoja Adventa laika skaņdarbi.      

Lasīt vairāk

Jauno pianistu pieredze starptautiskajos un Latvijas konkursos

11-12-2017

  Ikšķiles Mūzikas un mākslas skolas skolotājas Rimmas Pudānes jaunās pianistes Rūta Lejiņa (2.klase) un Lība Luīze Eltermane (5.klase) gada nogalē ir piedalījušās konkursos, un guvušas ļoti nozīmīgu un motivējošu konkursu pieredzi, stresa noturības pārbaudi un iespaidus.

Lasīt vairāk

Daugavas prospekta tirdziņš

10-12-2017

  10.decembrī Ikšķilē Ziemassvētku noskaņās notika Daugavas prospekta tirdziņš, kuru ar Ikšķiles novada pašvaldības atbalstu organizēja veikals “Labumu bode”. No pusdienas laika līdz pat vakaram Ikšķiles novada iedzīvotāji un viesi varēja nesteidzīgi izstaigāt tirdziņu, apmeklēt eglīšu rotājumu izgatavošanas radošo darbnīcu, kurā darbojās biedrība “Rasas krāsas”, kā arī naksnīgā atmosfērā noklausīties brīnišķīgu kamermūzikas koncertu “Nakts mūzika” ar Ievas Šablovskas (arfa), Sondras Lejmalnieces...

Lasīt vairāk

“Lai sveces iedegas...”

08-12-2017

Tīnūžu pamatskolā pirmdien, 4. decembrī, kopīgā pasākumā tika iedegta pirmā svecīte Adventes vainagā. Kā savā uzrunā minēja direktora vietniece Ineta Seile “Adventa laiks ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, kas tiek uzskatīts par pārdomu laiku, kad mūsu domām ir milzīgs spēks, un tas, ko mēs šajā laikā domāsim un vēlēsimies, vēlāk arī piepildīsies.” Ļoti patīkams viesis Tīnūžu pamatskolā bija Ikšķiles evaņģēliski luteriskās draudzes...

Lasīt vairāk

Bērnudārzam "Čiekuriņš"- Spāru svētki (video)

07-12-2017

Vēl pavisam nesen, šā gada 24.maijā, jaunās pirmsskolas izglītības iestādes “Čiekuriņš” pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.  7.decembrī bērnudārza būvei jau tika svinēti Spāru svētki.

Lasīt vairāk

Ikšķiles vidusskola (reģ.nr. 4313900190) aicina pieteikties kandidātu matemātikas skolotāju vakancei

07-12-2017

Informācija par matemātikas skolotāja vakanci Darba līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku. Darba laiks: 18 stundas nedēļā (3 dienas) Darba alga: līdz 900.00 EUR par 1 likmi (30.stundas)   Būtiskākie darba pienākumi: Pildīt skolotāja pienākumus, vadot matemātikas stundas. Sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem. Veikt individuālo darbu ar skolēniem, lai izskaidrotu nesaprotamo mācību vielu, radītu viņos motivāciju mācīties un attīstītu sadarbības un komunikācijas prasmes. Izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem...

Lasīt vairāk